Trådløs forbindelse til fladskærmen Udskriv
Tirsdag, 01. marts 2011 12:37

Har du ikke ønsket, at du blot kunne vise din computers billeder, videoer eller spil på din store fladskærm i stuen, så alle kunne se med i stort format og høj opløsning.

 

p_Acer-GatewayDet kan du nu takket være anden generation af Intels Wireless Display teknologi (WiDi).
Med en notebook med Intels nyeste WiDi processor kan du vise dit indhold trådløst på dit HDTV. Det eneste, du har brug for, er en notebook med denne teknologi og en tv adapter. Så kan du se high definition indhold fra internettet, din computer, DVD- eller Blu-ray afspiller uden kabler og i high definition.
WiDiTeknologien understøtter også 1080p HD og beskyttet indhold, så du trådløst kan vise film, video, fotos osv. fra din harddisk, hjemmenetværk, eller hvor end din browser finder dem, og se dem på hjemmets største skærm – dit HDTV.
Nu har du ikke længere brug for at trække kabler rundt i huset, men kan sende indholdet trådløst til fladskærmen eller tv’et. WiDi benytter det velkendte wi-fi, som allerede er indbygget i din notebook, og du kan styre det hele fra computeren.
Spørg din CBC partner om mulighederne.
 
CBC IT Amba - Karetmagervej 11 - 7000 Fredericia - 76 20 79 00 - info@cbcit.dk